O PMMA

PMMA występuje również pod nazwą: acrylic glass (szkło akrylowe), pleksiglas, szkło organiczne, a technicznie jest polimerem metakrylu metylu.

 

Występuje w dwóch wariantach: wylewanej i ciągnionej. Tylko wysokiej jakości ciągnione PMMA nadaje się do klejenia. Ten proces jest odmienny od klejenia szkła, gdyż w tym wypadku substancja klejąca otwiera akryl i powtórnie polimeryzuje. Oznacza to, iż powstaje fizycznie obiekt jednorodny, czyli produkt finalny nie zawiera spojeń, czyli punktów o obniżonej wytrzymałości konstrukcyjnej.

PMMA jest materiałem doskonale przezroczystym. Najgrubszy znany nam, ponad 60 centymetrowy panel, nie posiada żadnych zniekształceń optycznych, utraty kontrastu czy zmiany oddania barw. Pracujemy na wysokiej jakości akrylu wykonanym z granulatu Lucosite, który gwarantuje brak żółknięcia i utraty przezroczystości, dzięki czemu okna basenowe czy tunele podwodne wyglądają tak spektakularnie.

PMMA jest co prawda bardziej miękkie niż szkło, ale przy prawidłowej eksploatacji, nie stanowi to żadnego problemu. W przypadku uszkodzenia akryl można wielokrotnie naprawiać, przywracając w pełni stan pierwotny, co ma duże znaczenie w przypadku tak biurowych bądź domowych akwariów akrylowych, jak i dużych ekspozycji publicznych.

PMMA ma olbrzymia wytrzymałość udarną, co oznacza iż jest materiałem pancernym. Jest za to stosunkowo wiotki, dlatego wyliczamy grubość nie tyle ze względów bezpieczeństwa, a po to by osiągnąć maksymalną zakładaną strzałkę ugięcia.

 

Ciekawą właściwością akrylu jest połączenie termoizolacyjności i względnie niskiego punktu płynięcia (110 C).

Posiada też bardzo dobre parametry obróbki mechanicznej, jest łatwy w frezowaniu, szlifowaniu i polerowaniu.

Termoformowanie jest procesem długotrwałym i wymaga precyzyjnego dobrania długości faz podgrzewania, formowania i wychładzania. Wykonuje się ten proces w specjalnie monitorowanych komorach. Nieumiejętne siłowe termoformowania powoduje powstanie drobnych załamań w powierzchni zewnętrznej.

Akryl oprócz klejenia (wtórnej polimeryzacji) łączy się z żelbetem na tzw. uszczelkę pływającą. Możliwe jest również łączenie z stalą, pod warunkiem właściwego przygotowania stali, za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych.

Posiadamy dobraną, wielokrotnie sprawdzoną, linie chemii budowlanej, posiadającą atesty UE i pracujemy tylko na tej linii produktów.

Produkcja

Oferujemy w zależności od potrzeb Klienta, akryl produkcji Evonik/Rohm (Niemcy), lub akryl wykonany w najlepszej fabryce zlokalizowanej w Chinach.  W ramach naszych własnych warsztatowych mocy wykonujemy obiekty akrylowe z wykorzystaniem typowych płyt Rohm/Evonik o wymiarach 200x300 cm, do grubości 70 mm. Oznacza to że możemy wykonać maksymalnie obiekt o wymiarach 300 x 200 x 200 cm.

 

Wykonujemy również termoformowanie płyt do długości 300 cm. U naszych  kooperantów możemy wykonać obiekty o maksymalnym wymiarach limitowanych wyłącznie wymiarami kontenera, a więc 12 x 2.3 x 2.7 m. W przypadku większych realizacji, na przykład akwaria basenowe, tunele czy okna podwodne, na budowę dostarczane sa segmenty które łączymy w całość. 

 

Oferujemy każdy kształt, dowolne termoformowanie oraz wykończenie. Proces produkcyjny w Chinach trwa od jednego do dwóch miesięcy, zaś dostawa w zależności od środka transportu, wynosi od 6 do 9 tygodni. 

 

Okres produkcyjny u Evonika/Rohm przebiega podobnie czyli od jednego do dwóch miesięcy, jednakże transport to maksymalnie 2 tygodnie. 

 

Każda produkcja przebiega w ramach naszych wewnętrznych procedur:

 

1. Realizacja projektu koncepcyjnego z określeniem funkcjonalności 

 

2. Wykonanie projektu konstrukcyjnego wraz z wyłożeniem wskazań dla branż, gdzie występuje styk branżowy 

 

3. Produkcja na własnym zapleczu lub u kooperanta 

 

4. Przesłanie raportu inspekcyjnego , lub dokumentacji fotograficznej z własnej warsztatowej produkcji

 

5. Transport, montaż i uruchomienie

 

6. Wydanie dokumentacji po odbiorze końcowym 

 

Na produkty wykonane z akrylu udziałem 60-miesięcznej gwarancji, na pozostałe komponenty 24-miesięcznej gwarancji.