Termoformowanie pmma

Największą i najbardziej unikalna cechą PMMA, niedostępną dla szkła kwarcowego, jest możliwość dowolnego termoformowania. 

Aby uzyskać zakładany kształt panelu, wykonuje się negatywową formę czyli tzw „kopyto”. Na tym elemencie mocuje się płytę o wyliczonej grubości i trafia ona do zimnego pieca.

 

Według wyliczonych parametrów piec rozgrzewa się do temperatury zależnej od grubości panelu. Następuje bardzo powolny proces układania się materiału na kopycie, a ostatnim etapem jest stopniowe wychładzanie elementu. W zależności od grubości panelu taki proces może trwać kilka a nawet kilkanaście dni i jest sterowany z dokładnością do 0,5 stopnia C. Wtedy powoli nasze okna basenowe, tunele, akwaria i inne zbiorniki o nietypowej formie nabierają kształtów. Termoformowanie oprócz atrakcyjności wizualnej ma duże znaczenie w doborze grubości  paneli PMMA, co rodzi określone oszczędności.

Dla przykładu walec o wymiarach 100x200 cm można wykonać z materiału o grubości 2 cm, dla prostopadłościanu byłoby to minimum 6 cm. Produkcja walców jest przez nas wykonywana z rur do średnicy 100 cm, powyżej 100 cm jest on wykonywany z dwóch termoformowalnych połówek. 

 

Klejenie w zasadzie jest niewidoczne i przypomina 2 mm skazę optyczną, ale widoczną tylko pod pewnym kątem. Prawidłowo wykonane termoformowanie nie zmienia w żaden sposób struktury PMMA oraz jego powierzchni.

 

Określenie parametrów czasowych termoformowania wymaga dużej praktyki i wiedzy. Często spotykane termoformowanie siłowe daje efekt w pofałdowanej strukturze zewnętrznej i powoduje konieczność głębokiego zebrania materiału, trzyetapowego szlifowania i końcowego polerowania.

Renowacja PMMA jest procesem trudnym technologicznie przy głębokich uszkodzeniach i relatywnie prostym przy powierzchownych rysach. Wymaga jednak odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznych środków chemicznych.